Jak si zařídit > Životní prostředí

Odnětí půdy ze zeměd. půdního fondu (rozšířené informace)

Základní informace - Rozšířené informace - Úplné informace

3. Název životní situace

Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu

4. Základní informace k životní situaci

Zemědělský půdní fond tvoří pozemky zemědělsky obhospodařované a půda, která byla a má být nadále zemědělsky obhospodařovaná, ale dočasně obdělávaná není.

K odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro nezemědělské účely je třeba souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, který je nezbytný k vydání rozhodnutí podle zvláštních předpisů (územní rozhodnutí nebo územní souhlas).

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Písemnou žádost o souhlas k odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu podává žadatel, v jehož zájmu má k tomuto odnětí dojít (dále jen žadatel), nebo zplnomocněný zástupce žadatele.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Splnění všech požadovaných náležitostí.

7. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace

Podejte na příslušném úřadu písemnou žádost o odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Orgánem ochrany zemědělského půdního fondu je na území hlavního města Prahy úřad městské části, v jehož správním obvodu leží zemědělský půdní fond, který má být daným návrhem dotčen.

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Odbor životního prostředí - Eva Semotamová

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Žádost obsahující náležitosti podle § 9 odst. 5, zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu. V žádosti uvede žadatel účel zamýšleného odnětí a k žádosti připojí:

a) údaje z katastru nemovitostí o pozemcích, které jsou navrhovány k odnětí ze zemědělského půdního fondu, a dále výměry parcel nebo jejich částí a zákres navrhovaného odnětí v kopii katastrální mapy doplněné orientačním zákresem parcel z dřívější pozemkové evidence, b) výpis z katastru nemovitostí s vyznačením vlastnických vztahů, popřípadě uživatelských vztahů k dotčeným pozemkům c) vyjádření vlastníků dotčených pozemků, popřípadě jejich nájemců k navrhovanému odnětí d) výpočet odvodů za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu, nejde-li o odnětí, při kterém se odvody nepředepisují e) plán rekultivace, má-li být půda po ukončení účelu odnětí vrácena do zemědělského půdního fondu nebo rekultivována zalesněním (osázena dřevinami nebo keři) či zřízením vodní plochy f) předběžnou bilanci skrývky kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití

Orgán ochrany zemědělského půdního fondu může v nezbytných případech požadovat předložení dalších dokladů potřebných k posouzení žádosti.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Předepsané formuláře nejsou stanoveny.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Pokud byl vydán souhlas s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu, ve kterém byly stanoveny podmínky zaplatit odvod za trvale nebo dočasně odnímanou půdu, má žadatel povinnost tento odvod zaplatit na základě vydaného rozhodnutí o zaplacení odvodu. O výši odvodu za odnětí ze zemědělského půdního fondu rozhodne orgán ochrany zemědělského půdního fondu podle přílohy k zákonu v návaznosti na pravomocné rozhodnutí vydané podle zvláštních předpisů (územní rozhodnutí nebo územní souhlas).

Odvody za trvalé odnětí půdy se platí jednorázově a jsou splatné do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o odvodu. Odvody za dočasné odnětí půdy se platí každoročně, jsou splatné nejpozději do konce každého kalendářního roku, v němž odnětí trvá.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Po předložení veškerých požadovaných dokladů bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů, v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád.

Má-li být dotčena zemědělská půda o výměře nad 1 ha, bude žádost s podklady a stanoviskem orgánu ochrany zemědělského půdního fondu postoupena k vyřízení odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Pokud je dotčena zemědělská půda nad 1 ha:

Magistrát hlavního města Prahy - Odbor ochrany prostředí

Pokud je dotčena zemědělská půda nad 10 ha:

Ministerstvo životního prostředí - Odbor ekologie krajiny a lesa - Oddělení ochrany půdy
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Pro podání žádosti  je možné využít elektronické podatelny.

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu Vyhláška č.13/1994 Sb.
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Opravné prostředky jsou řešeny v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Právnickým i fyzickým osobám oprávněným k podnikání, které poruší povinnosti v ochraně zemědělského půdního fondu, je orgán ochrany zemědělského půdního fondu oprávněn uložit pokutu podle zákona o ochraně zemědělského půdního fondu až do výše pětisetnásobku minimální mzdy podle Nařízení vlády č. 53/1992 Sb., o minimální mzdě.

Při poškození nebo znehodnocení půdy, která je součástí zemědělského půdního fondu, fyzickou osobou postupuje orgán ochrany zemědělského půdního fondu podle zákona č. 2000/1990 S., o přestupcích.

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
Ministerstvo životního prostředí ČR
Český úřad zeměměřický a katastrální
24. Související životní situace a návody, jak je řešit

28. Popis byl naposledy aktualizován

2.1.2007

29. Datum konce platnosti popisu

Konec platnosti návodu není stanoven.

3.3.2011 - Dan Novotný Mgr. ; Přečteno: 10057 x