Komunitní zahrada bude sloužit k aktivnímu odpočinku místním obyvatelům. Pozemek o rozměru 5 tisíc m2 je součástí pozemku Základní školy Janského a nabídne aktivní relax široké komunitě. Na první setkání se zájemci o komunitní zahradu dorazily desítky lidí a začala se formovat místní komunita.

„Komunitní zahradu jsme připravovali již delší dobu, ale jako každá městská část v Praze řešíme komplikované majetkové vztahy. V první řadě pozemek musí být v majetku městské části a dostupný dostatečnému počtu obyvatel, kteří by se mohli do komunitní zahrady zapojit,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka a dodal: “Tento pozemek je dost veliký pro všechny zájemce o komunitní zahradničení. Děkuji všem, kteří přišli, tak veliký zájem veřejnosti nás velmi těší a věřím že první komunitní zahrada na třináctce bude úspěšně fungovat.“

V současné době není tento pozemek využitý a vzhledem k velikosti tohoto prostoru přináší možnost velkorysého řešení. Komunitní zahrada poskytne zapojené skupině obyvatel prostor pro společné pěstování především ovoce, zeleniny, bylinek a vytvoří zde funkční místo pro odpočinek a sousedské setkávání. Radnice celý pozemek vyčistila od starých keřů a zahajuje práce na samotném budování prostor zahrady. Budou zde vyvýšené záhony pro pěstování ovoce a zeleniny, přibudou stromy, které poskytnou zastínění a dotvoří ráz zahrady. Na pozemek městská část umístí také potřebné zázemí. Uživatelé zahrady budou mít k dispozici sklad nářadí i kompostér.

„Pozemek pro komunitní zahradu jsme již začali upravovat podle zpracované projektové dokumentace a postupně budou instalovány základní prvky, jako vyvýšené záhony, stromy, sklad nářadí a celý pozemek bude upraven. Další rozvoj zahrady již bude na komunitě, a právě pro tento velmi zásadní krok jsme oslovili odborníky, kteří pomohou obyvatele Velké Ohrady oslovit již ve fázi stavebních úprav pozemku,“ dodává starosta. 

Komunita bude rozhodovat o dalších krocích

Kam přesně budou umístěny lavičky, posezení, ohniště či pískoviště nebo houpačky pro děti bude už na rozhodnutí těch, kteří se na užívání a provozu komunitní zahrady budou podílet. V minulých týdnech v okolí plánované komunitní zahrady proběhlo dotazníkové šetření a oslovení místních obyvatel, který zajistil společensky prospěšný podnik Kokoza. Kokoza také pomůže místní komunitě v prvních krocích s organizací provozu zahrady a nastavit prvotní pravidla. První sousedské setkání zájemců o zapojení se do komunitní zahrady na Velké Ohradě proběhlo ve středu 22. června od 18 hodin a dorazila přibližně stovka zájemců. 

Zájemci o komunitní dění v zahradě se stále mohou přidat, máte-li zájem se do komunitní zahrady na Velké Ohradě zapojit, kontaktujte Aničku Černou, e-mail: anicka@kokoza.cz.


Komunitní zahrada

Komunitní zahrada
Komunitní zahrada
Komunitní zahradaKomunitní zahrada
Vytisknout