V naší městské části bylo rozmístěno 5 červených kontejnerů určených na drobný elektroodpad. V Praze bylo těchto sběrných nádob rozmístěno přes 100 kusů.

Kontejnery jsou rozmístěny na těchto místech:

1) ul. Archeologická x Bronzová, v blízkosti M Lužiny, vedle stanoviště č. 15 sběrných nádob na tříděný odpad,

2) ul. Trávníčkova, u tržiště M Luka, proti domu č. 1765/7, vedle stanoviště tříděného odpadu č. 37, lokalita Lužiny,

3) ul. Vlachova naproti domu č. 1514/2 (Šostakovičovo náměstí) ve Stodůlkách, vedle stanoviště č. 30 sběrných nádob na tříděný odpad,

4) ul.  Seydlerova x V Hůrkách, proti domu č. 2146/13, lokalita Nové Butovice, vedle stanoviště tříděného odpadu č. 95,

5) ul. Pavrovského (stanice BUS Červeňanského), v lokalitě Velká Ohrada, vedle stanoviště tříděného odpadu č. 127.

Červené kontejnery mají usnadnit občanům možnost zbavit se vysloužilých drobných elektrospotřebičů, které často končí ve směsném odpadu, kam však nepatří. Jedná se o např. o kalkulačky, rádia, discmany, elektronické hračky, drobné počítačové vybavení, varné konvice, žehličky, ap. Naopak nejsou určeny pro sběr počítačových monitorů, televizních přijímačů, zářivek, úsporných žárovek apod.

V kontejneru je samostatné oddělení pro shromažďování baterií s otvorem umístěným na boku nádoby.

V současnosti existuje v ČR více než 12 000 sběrných míst, kam mohou lidé nosit elektroodpad. Jsou jimi obecní sběrné dvory, mobilní svozy a prodejny elektrospotřebičů. Aby bylo pro všechny třídění jednodušší, zavedly sběrné společnosti tyto speciální červené nádoby.

Z použitých elektrospotřebičů se stále častěji získávají železné, neželezné a drahé kovy, sklo, plasty a další suroviny, využije se až 80 % všech materiálů. Navíc díky odbornému zacházení nedochází k uvolňování škodlivých látek, jako je např. rtuť a olovo. Takové riziko hrozí, pokud spotřebiče skončí ve směsném odpadu a na skládkách.

Občané, kteří budou ukládat vyřazená elektrozařízení do červených kontejnerů, podpoří životní prostředí tím, že výrobky budou recyklovány.

elktoodpad .jpg
Vytisknout