Městská část Praha 13 
www.praha13.cz
MČ Praha 13 - logo                                                                                            Tisková zpráva

 22. 6. 2022


Starosta předal certifikáty úspěšným absolventům on-line  školy pétanque

2.ročník náročné Online školy pétanque pro Lukáše úspěšně dokončilo 5 účastníků. Pouze oni dokázali zvládnout všechny lekce, ve kterých se učili, jak při pétanque lépe zvládat taktiku, odpovídali na otázky z pravidel a přemýšleli jako šampióni při sledování vybraných špičkových zápasů nejlepších světových hráčů. Dnes je slavnostně ocenil starosta Prahy 13 David Vodrážka a prezident C.I.E.P. Central Europe Petr Fuksa.

Online škola pétanque je určena klientům Střediska sociální péče Prahy 13. Tento projekt je v celosvětovém měřítku unikátní a nenajde konkurenci ani v zemích, kde je pétanque mnohem populárnější. Ve spolupráci s Mezinárodním výukovým centrem pétanque C.I.E.P. Central Europe, jediným školícím partnerem Mezinárodní federace pétanque, tak dostali senioři pétanque klubu Lukáš Praha 13 možnost originálním způsobem studovat pétanque přes internet. Úspěšným účastníkům předal certifikáty o absolvování online školy prezident C.I.E.P. Central Europe Petr Fuksa a starosta David Vodrážka.

„Pétanque u Lukáše slaví v roce 2022 deset let. Když Středisko sociálních služeb Prahy 13 za podpory městské části rozjelo ve spolupráci se spolkem Pétanque pro Vás seniorské tréninky pétanque u Lukáše, netušilo, jak se tato aktivita uchytí. Ohlas byl neuvěřitelný. Nové hřiště na zahradě Domu sociálních služeb Lukáš brzy nestačilo a muselo se brzy výrazně rozšířit. Senioři Prahy 13 se účastní oficiálních turnajů České asociace pétanque klubů, jsou pravidelnými účastníky Mezinárodní Zimní Ubuligy na největších krytých hřištích v Úněticích, jsou zváni na turnaje různých městských částí Prahy a například v silné konkurenci každoroční Ligy pétanque pro seniory se dokázali třikrát umístit na skvělém druhém místě. Všem absolventům gratuluji a přeji mnoho dalších úspěchů,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Velký den pro seniory Prahy 13 nastane v pátek 9.9.2022, kdy se u Lukáše uskuteční jubilejní 10.ročník Turnaje pétanque O pohár starosty MČ Praha 13, na který budou pozváni i senioři z dalších městských částí, kde se pétanque trénuje.

On-line škola pétanque
„V každé situaci je dobré hledat, co přínosného si z ní člověk může vzít. A tak vznikl nápad místo hraní nabídnout seniorům možnost objevovat nejlepší světové hráče na internetu, studovat jejich taktiku, chování a způsob přemýšlení. Ve spolupráci s Mezinárodním výukovým centrem pétanque C.I.E.P. Central Europe, jediným školícím partnerem Mezinárodní federace pétanque F.I.P.J.P., tak dostali senioři pétanque klubu Lukáš Praha 13 možnost originálním způsobem studovat pétanque. Jednotlivé lekce jsou náročné a každá z nich zabere 1 – 2 hodiny sledování konkrétního zápasu a odpovídání na všetečné otázky. Lekce jsou zaměřené na různé oblasti a senioři tak například poznají zápasy juniorů, dvojic, žen, sledují chování trenérů a pronikají do taktiky šampiónů,“ vysvětluje Petr Fuksa, mezinárodní trenér a propagátor pétanque, prezident C.I.E.P. Central Europe.

A jak se líbil 2.ročník Online školy samotným účastníkům? Dana Krhovská například řekla: „Po loňské zkušenosti jsem vůbec neváhala ohledně účasti v druhém ročníku. Otázky z pravidel byly pro mě relativně snadné, ale taktické otázky vyžadovaly hodně soustředění. Druhé řadě nemám co vytknout a určitě bych se zúčastnila pokračování, pokud nám jej MČ Praha 13 opět umožní.“

Mgr. Lucie Steinerová

Vedoucí oddělení tisku a informací

Tisková mluvčí

Městská část Praha 13, Odbor kancelář starosty, tiskový servis, Sluneční náměstí 2580/13, 158 00 Praha 5
Telefon: 235 011 217, mob. 773 784 245, E-mail: steineroval@praha13.cz


Pétangue předání certifikátuPředání certifikátu pétanguePředání certifikátu pétangue 
Vytisknout