U budovy Czech Photo Centra blízko stanice metra Nové Butovice se ve čtvrtek 29. listopadu otevřelo nové technologicko-informační centrum Cyberdog Centrum, jehož součástí je vinárna, kde vás obslouží robotická ruka, je určeno široké veřejnosti. Autory návrhu dvoupatrové futuristické budovy jsou vedoucí studia Black N´ Arch David Černý a Tomáš Císař. Studio je součástí společnosti Trigema, investora celého projektu, který Cyberdog postavil a zároveň jej provozuje.

„Projekty jako Cyberdog jsou pro naši městskou část určitě oživením. Robotika je věda, která jde neustále kupředu. Pořád polemizujeme nad tím, jestli stroje jednou nepřevezmou spoustu funkcí, které v současnosti vykonávají lidé, a tady jsme svědky toho, že to jde. Strach, že by v budoucnu lidský potenciál nebyl vůbec potřeba ale nemám,“ řekl při otevření projektu starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Spolupráce s Davidem Černým, Tomášem Císařem a jejich týmem funguje v rámci naší společnosti již více než rok. Cyberdog je prvním reálným výsledkem společných záměrů. Do architektury současné Prahy chceme přinášet nové a netradiční prvky, které ji ozvláštní a přinesou další kvalitu,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Dvoupatrový Cyberdog svým tvarem připomíná hlavu a tělo psa a materiálem vesmírnou loď z budoucnosti. Spodní část objektu je delší, s horní částí je spojena vnitřním točitým schodištěm. Vnější fasádu tvoří nerezové plechy, které jsou osazeny na ocelovém roštu. Celá přední část druhého patra je prosklená.

Cyberdog je založený na myšlence technologického pokroku 21. století. Původně jsme se nechali inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích, ale i roboty, co třeba míchají drinky v Las Vegas,“ říká David Černý, jeden ze spoluautorů projektu a současně i šéfů studia Black N´ Arch.

Uvnitř tvoří Cyberdog veřejný prostor vinárny, včetně robotického pracoviště a vozíkové dráhy. Robotická ruka je v přízemí. Návštěvníci robotické vinárny si mohou svou skleničku dobrého vína naservírovanou bez lidského zásahu vychutnat ve spodním patře. Prostřednictvím aplikace ve smartphonu nebo zapůjčených tabletech si může návštěvník objednat víno, další nápoje, ale i třeba teplou kuchyni. Víno pak na základě objednávek rozlévá přímo robot od Kuka Robotics. Vozíková dráha rozváží objednané víno a další občerstvení k jednotlivým stolkům umístěným v obou patrech objektu. Platby probíhají elektronicky prostřednictvím platebních bran. Vedle toho je samozřejmě možné platit i hotově u obsluhy vinárny.

Více informací o projektu Cyberdog naleznete na internetové adrese www.cyber-dog.cz.

Radek Polák, tiskový mluvčí společnosti Trigema

Cyberdog