Praha 13
Bezplatná linka 800 130 000

Výlet do Sázavského kláštera a sklárny Kavalier

V úterý 25. června 2024 se pod záštitou starosty Ing. Davida Vodrážky, předsedy Výboru MA 21 Ing. Víta Bobysuda a místopředsedkyní výboru MA 21 Mgr. Yvety Kvapilové uskutečnil výlet do malebného prostředí Sázavského kláštera a sklárny Kavalier.

Místo, kde sv. Prokop oral s čerty, to byla jedna z našich dvou zastávek – Sázavský klášter, který je spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa, jenž je úzce spjat s Prokopským údolím na Praze 13. Podle legendy zde poustevničil a sváděl boj s ďáblem.

My jsme navštívili základní klášterní okruh „Svatoprokopská Sázava“, kde část výkladu probíhala ve stínu kláštera a část v jeho interiérech.  Na konci prohlídky na seniory čekalo malé překvapení v podobě trapistických sušenek.

Sklárna Kavalier byla naší druhou zastávkou. Jedná se o jednu z nejstarších skláren v České republice, byla založena již v roce 1837 v lokalitě Sázava u Skutče. Od té doby se firma vyvinula v jedno z největších a nejmodernějších sklářských podniků ve střední Evropě. Sklárna Kavalier se zaměřuje na výrobu borosilikátového skla, které je vysoce odolné vůči teplotním změnám a chemickým látkám. Tento druh skla se využívá například ve výrobě laboratorního skla, lampových tělísek, různých průmyslových aplikací nebo dokonce i výroby skleněných předmětů pro každodenní použití.

A to vše bylo při naší návštěvě k vidění. Členové virtuálního klubu seniorů navštívili muzeum, kde je čekal bohatý výklad o historii a současnosti sklárny a na závěr nákupy v podnikové prodejně, odkud rozhodně neodešli s prázdnou.

Skvělou náladu a úžasnou atmosféru ještě více zlepšilo slunečné počasí a jemný vánek.

V podobných akcích a výletech budeme pokračovat i nadále.