Praha 13
Bezplatná linka 800 130 000

Nový parkovací dům je v provozu

Praha 13
28.06.2023
Nenechte si ujít
P + R parkoviště Petržílkova (99)

V pátek 23. června byl slavnostně otevřen parkovací dům v Nových Butovicích a nabízí 380 parkovacích míst. Parkovací objekt v ulici Petržílkova aktuálně rozšíří nabídku v oblasti parkování pro místní obyvatele. Zároveň však také umožní řidičům odjinud odstavit zde své vozidlo a pohodlně pokračovat v cestě městskou hromadnou dopravou.

Parkovací dům Nové Butovice v Praha 13 vznikl na místě původního povrchového parkoviště. Nový objekt s celkovou kapacitou 380 parkovacích stání nabízí 200 míst v rámci celoměstského systému záchytných parkovišť typu P+R a dalších 180 stání je určeno rezidentům. Oba provozy jsou navíc od sebe odděleny, rezidentská stání se nachází v podzemních podlažích, P+R naopak v těch nadzemních. Oproti původní parkovací ploše se tak kapacita navýšila více než 3,5násobně.

„P+R domy jsou praktickým řešením nedostatku parkovacích kapacit. Týká se to celé Prahy, ale specificky se musí přistupovat k těm městským částem, které jsou situovány na linkách metra a využívají je také dojíždějící. Praha 13 má dnes téměř 70 tisíc obyvatel, a navíc pro svou strategickou polohu je také pomyslnou západní bránou do hlavního města. Cením si faktu, že tento parkovací dům jasně definuje kapacity pro rezidenty, každé nové parkovací místo je přínosem pro místní obyvatele. Sídliště nebyla koncipována na dnešní počty automobilů a věřím, že parkovací domy jsou dobrým řešením a že se v jejich výstavbě bude pokračovat,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Hlavní město Praha začalo objekt budovat v ulici Petržílkova v docházkové vzdálenosti od stanice metra B Nové Butovice koncem roku 2021. Po zhruba roce a půl tak dokončené dílo může nyní začít sloužit řidičům. Parkoviště pomůže řešit současné problémy s parkováním v oblasti a zároveň přispěje ke snížení množství dopravy v okolních ulicích i ke zlepšení životního prostředí, neboť se sníží množství emisí a hlučnost. Stavba má fasádu z hliníkových lamel a celkově nepůsobí nijak mohutně. Její součástí jsou i snížená horizontální čela železobetonových stropních desek, subtilní zaoblené pilíře i dvě předsazená schodiště. Instalované bezpečnostní výplně z nerezových sítí jsou téměř neznatelné a vystupující část průčelí objektu s výtahy je provozně pro snadnou orientaci oddělena. Kromě toho střechu tvoří zeleň, kde bude navíc možné v budoucnu instalovat i fotovoltaiku.

 

Parkovací dům P+R Nové Butovice provozuje Technická správa komunikací hl. města Prahy, informace jsou dostupné na Veřejná parkoviště – Parking.praha.eu nebo na na lince 226 288 388.

Sdílejte článek

Fotogalerie