Praha 13
Bezplatná linka 800 130 000

O Praze 13

Co jste možná dosud o Praze 13 nevěděli.

Městská část Praha 13

  • Městská část Praha 13 se nachází v jihozápadní části hlavního města, přibližně 9 km od centra. Nachází se v nadmořské výšce 270 – 390 metrů. Rozloha městské části činí 1323 hektarů, dle statistik ČSÚ z roku 2023 má více než 68 000 obyvatel. Mezi nejbližší sousedy patří Řepy, Zličín a Řeporyje. Na území Prahy 13 začíná i končí dálnice D5 ve směru na Plzeň a dále do Německa.

Správní obvod

  • Od 1. 7. 2001 se vztahuje přenesená působnost Úřadu městské části Praha 13 na městské části Praha 13 a Praha – Řeporyje. Obě městské části tak tvoří jeden správní obvod. Jeho rozloha činí 2310 hektarů.

Spojení Prahy 13

  • Od konce roku 1994 spojuje Prahu 13 s ostatními pražskými částmi metro, jehož trasa B prochází směrem od centra Novými Butovicemi, Lužinami a Stodůlkami do Zličína, kde vznikla velkokapacitní nákupní centra Avion Shopping Park a Metropole Zličín.

Území Prahy 13 se skládá z pěti ucelených lokalit:

  • STODŮLKY – Původně samostatná obec u Prahy s kostelem sv. Jakuba Staršího (Většího), farou, hřbitovem a školou, citlivá vestavba nových vícepodlažních bytových domů a rodinných domů do původní zástavby s pečlivě udržovanými vesnickými prvky (statek, zemědělská usedlost).
  • LUŽINY – Nová panelová zástavba bez historických budov, tvořící centrum Prahy 13. Bytové domy jsou zajímavě situovány do tzv. rondelů – kruhových bloků, uvnitř kterých se nacházejí klidové zóny s dětskými hřišti a zelení. Celým územím prochází Centrální park s přirozeným vodním zdrojem.
  • NOVÉ BUTOVICE – Moderní panelová zástavba s uplatněním dříve nepoužívaných barevných a architektonických prvků eliminujících strohost panelů. Postupně vznikající luxusní futuristické stavby s obchodně-administrativním využitím (radnice, úřady, banky, soukromá poliklinika…) a Komunitním centrem sv. Prokopa – jednou z mála nových církevních staveb v Praze.
  • VELKÁ OHRADA – Dvě striktně oddělené části této lokality tvoří zajímavý celek. Malou Ohradu charakterizuje původní zástavba rodinných domků předměstského typu, citlivě udržovaná a dostavovaná v tradičním duchu včetně stylové zahradní hospůdky. Velkou Ohradu doslova zaplňují panelové domy stavěné do čtvercových bloků s vnitřní zelení dvorů. Celek působí silně kontrastním – téměř skanzenovým – dojmem. Tato část Prahy 13 se nachází v přímém sousedství chráněné krajinné oblasti Prokopské a Dalejské údolí.
  • TŘEBONICE – samostatná lokalita venkovského charakteru s malebným kostelíkem Na Krtni s hřbitůvkem, dále náměstím, hospodou a bývalou školou. V těsném sousedství je plánována výstavba satelitního Západního Města s veškerou městskou infrastrukturou.

Virtuální prohlídka radnice

Chystáte se něco zařizovat na radnici Prahy 13 a bojíte se, že zabloudíte? Pracovnice informací v atriu radnice vám samozřejmě vždy poradí, kde příslušného pracovníka najdete. Kromě toho si ale můžete interiér radnice prohlédnout i z domova.

Ke 12. výročí otevření radnice na Slunečním náměstí v Nových Butovicích spustila Praha 13 na webu a na facebookovém profilu virtuální prohlídku radnice. Před návštěvou úřadu si tak můžete předem prohlédnout celou budovu, ale zároveň vidíte i kontakty na pracovníky, kteří v konkrétních kancelářích pracují.

Do jednotlivých pater se dostanete pomocí navigační lišty vlevo nahoře. Virtuální procházka obsahuje i obřadní místnost a vyhlídku ze střechy radnice.

Vstoupit do virtuální prohlídky
virtualni-prohlidka