Praha 13
Bezplatná linka 800 130 000

20 let radnice a Den otevřených dveří

Praha 13
28.06.2023
Nenechte si ujít
radnice

2. června 2003 byla slavnostně otevřena budova radnice Prahy 13. Městská část tak dostala své první důstojné sídlo, které do té doby nahrazovala provizoria v panelákových bytech. Nová budova byla pro svůj překvapivý tvar zanedlouho místními přejmenována na „laskonku“. Jako každá nová stavba vzbudila i nová radnice rozruch, ale dnes obyvatelé Prahy 13 futuristický objekt berou jako naprosto samozřejmou součást veřejného prostoru. Radnice se stala významným centrem veřejného života i kultury, přestože díky novějším výškovým budovám již několik let není dominantou Slunečního náměstí.

Budova radnice, která byla oprávněně nominována do soutěže Stavba roku 2003, není zajímavá jen svým neobvyklým oválným tvarem, kovovým povrchem, prostorným atriem nebo věží s hodinami. Ještě pozoruhodnější je, jak se v tomto klenotu moderní architektury snoubí neokázalá elegance s praktickou funkčností. Centrem dění je prosvětlené atrium vysoké tři podlaží. V jeho přízemí návštěvník najde podatelnu, informace a všechny nejfrekventovanější přepážky úřadu, kromě toho ale slouží jako prostor pro výstavy nebo koncerty. Polyfunkční je i zasedací místnost zastupitelstva, která plní současně roli obřadní síně, divadelního či koncertního sálu. Celá budova je vzdušná, bezbariérová a vstřícná vůči rodičům s malými dětmi. Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Miloš Haase, který s týmem spolupracovníků projekt vypracoval.

„Když jsem se stal starostou v roce 2002, byla budova radnice rozestavěná. Dokončit stavbu byla pro mne tenkrát obrovská výzva a z dnešního pohledu velmi cenná zkušenost. Do výstavby bylo zapojeno neuvěřitelné množství skvělých lidí i firem, na kterých bylo na první pohled vidět nadšení pro věc a hlavně vysoká míra profesionality. Postavit devíti podlažní budovu na zelené louce a nad trasou metra za dva roky nebylo vůbec jednoduché, jako u každé stavby se musely řešit nejrůznější komplikace a futuristický vzhled navíc vzbuzoval velké diskuse mezi obyvateli. S odstupem dvaceti let je více než zřejmé, že projektanti i stavaři odvedli skvělou práci. Přeji radnici, jejím klientům, zaměstnancům i návštěvníkům mnoho dalších úspěšných let a příjemná setkání,“ řekl starosta David Vodrážka.

 

V rámci výročí se 14. června konal Den otevřených dveří a desítky zájemců tak nahlédli do prostor radnice, které nejsou běžně přístupné.

 Více: Budova radnice Prahy 13 slaví 20 let – YouTube

Sdílejte článek

Fotogalerie