Praha 13
Bezplatná linka 800 130 000

Dvě třídy pro ukrajinské předškoláky jsou již v plném provozu

Praha13
15.03.2022
Děti
national-cancer-institute-N_aihp118p8-unsplash

Radnice Prahy 13 ve spolupráci s místními školami během jarních prázdnin připravila v Základní škole Trávníčkova prostory pro předškolní ukrajinské děti. Současná kapacita pro 50 dětí se rychle plní, a proto se urychleně pracuje na dalších možnostech. Ukrajinští školáci se postupně začleňují do všech deseti základních škol Prahy 13, přičemž se tento týden příliv nových žádostí o umístění dětí do školských zařízení každý den viditelně zvyšuje.

Ukrajinské třídy

„V civilizovaném světě má každé dítě právo na vzdělání. A to se týká i ukrajinských dětí, které z domovů vyhnala vojenská agrese Ruské federace. Příchod několika stovek lidí včetně dětí zvyšuje náklady nejen ve školských zařízeních. Věřím, že magistrát a příslušná ministerstva chápou, že současný rozpočet radnic nemůže vše pokrýt bez dotací. Navíc není jasné, jak dlouho tato situace potrvá, a proto apeluji na urychlené ujasnění financování začleňování uprchlíků do naší společnosti. V žádném případě nedovolíme, aby se kvalita vzdělávání našich dětí snižovala, když lze nastavit systém, který by měl hlavu a patu,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

„Naše městská část je zřizovatelem deseti základních a dvaadvaceti mateřských škol. Přijali jsme opatření, díky nimž se okamžitě navýší kapacity pro děti předškolního věku. Žákyně a žáci školního věku postupně doplňují třídy v základních školách, kde je kapacita zatím dostatečná. V každém případě ale potřebujeme systematickou, skutečně účinnou podporu ze strany státu, finanční náklady neúměrně rostou, stejně tak personální nároky na všechna zařízení,“ zdůrazňuje místostarostka Marcela Plesníková.

 

Lucie Steinerová
tisková mluvčí

Radnice Prahy 13 zajistila ve spolupráci s místními školami výuku pro ukrajinské děti – YouTube

Sdílejte článek

Fotogalerie