Praha 13
Bezplatná linka 800 130 000

654/2023 Hodiny na kostele u ZŠ Kuncova o 10 minut napřed

08.12.2023
Ostatní
Vyřešeno

Dobrý den, hodiny ba kostele u ZŠ Kuncova jdou opět o 10 minut napřed. Prosím opět o nastavení. Předem děkuji. S pozdravem M. K.

Postup řešení:

08. 12. 2023 08:11:30

Dobrý den, Vámi nahlášený nedostatek, týkající se špatného času na věžních hodinách Sv. Jakuba Staršího byl postoupen uvedené farnosti k seřízení hodin. Děkujeme za pochopení. Tým MMS – hlášení problémů

08. 12. 2023 11:23:21

Vážená paní,

srdečně Vás zdravím.
Přikládám znovu i celkové vysvětlení, které jsem před 14 dny poskytl odboru kontroly.

1. Předně chci ujistit, že nový, postupně rostoucí posun hodin na věži kostela sv. Jakuba St. jsme v minulých dnech registrovali a hodinář je už objednán, k seřízení by mělo dojít dnes.

2. Jedná se o historický hodinový stroj a odchylky se na něm mohou občas vyskytnout.

Na vysvětlenou:
Historické hodiny u sv. Jakuba jsou mechanické a fungují venku. Proto nemohou být tak spolehlivé jako hodiny a hodinky, které dnes běžně používáme. Podléhají výrazněji klimatickým změnám – na rozdíl od různých moderních hodin na veřejných místech, jejichž „mozek“ je jednak většinou elektronický, a navíc sám hodiny průběžně bez lidského zásahu seřizuje podle radiového signálu.
Změny teploty a vlhkosti ovlivňují roztažnost materiálů různých částí historického hodinového stroje. Při větších výkyvech počasí může k posunům dojít. A to je právě situace posledních 2-3 týdnů, kdy teploty a vlhkost vzduchu velmi výrazně kolísají. Hodiny sledujeme a voláme hodináře k jejich seřízení v pravidelných intervalech i podle aktuální potřeby – ne vždy však může přijet hned obratem.
V těchto týdnech také dobíhá oprava střechy kostela, během níž byl krov kostela odkryt a věž je často kvůli práci otevřena – změny počasí tak mají na hodinový stroj větší vliv. Vzhledem k tomu, že se oprava chýlí ke konci, bude vnitřní klima krovu kostela i věže samotné stabilnější.

3. Chtěl bych ujistit obyvatele okolí kostela sv. Jakuba, že se snažíme – a děláme to rádi – aby historické svatojakubské hodiny sloužily nám všem tak dobře, jak jen to ve svém úctyhodném věku dovedou. Pro přesnou orientaci v čase asi všichni zároveň užíváme své moderní hodinky či telefony.

Vše dobré, krásný čas adventu,

farář

Fotogalerie