Pétanque turnaj seniorů – 11. ročník

MČ Praha 13 - logo                                                                                    Tisková zpráva
08. 09. 2023

Pétanque turnaj seniorů

Již neuvěřitelných 11 let se díky podpoře MČ Praha 13 konají u Lukáše pravidelné seniorské tréninky pétanque. Vyvrcholením celoročního snažení je každým rokem tradiční turnaj O pohár starosty MČ Praha 13 za účasti seniorů z Prahy 13, ale i hostujících týmu z jiných městských částí. Ve čtvrtek 7. září turnaj zahájil starosta David Vodrážka předáním Pamětních certifikátů úspěšným absolventům 3. ročníku Online školy pétanque pro seniory Prahy 13. Velmi vzácným hostem turnaje byl Patrick Grignon, nejlepší světový rozhodčí pétanque.

„Velmi si vážím všech, kteří se v naší městské části seniorskému pétanque věnují a děkuji tímto Středisku sociálních služeb, že nejen při turnaji poskytuje skvělý servis i zázemí. Výsledky místních hráčů jsou dlouhodobě na velmi vysoké úrovni a věřím, že se tento sport bude nadále těšit velkému zájmu našich obyvatel. V Centrálním parku jsou všem zájemcům k dispozici dvě hřiště, kde lze pétanque trénovat,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka.

Letošní ročník zahájil tradičně starosta spolu s ředitelem Střediska sociálních služeb Jiřím Maškem a Petrem Fuksou, mezinárodním trenérem pétanque, předáním Pamětních certifikátů úspěšným absolventům Online školy pétanque. 3.ročník náročné Online školy pétanque pro Lukáše úspěšně dokončili 3 účastníci. Pouze oni dokázali zvládnout všechny lekce, ve kterých se učili, jak při pétanque lépe zvládat taktiku, odpovídali na otázky z pravidel a přemýšleli jako šampióni při sledování vybraných špičkových zápasů nejlepších světových hráčů. Dnes je slavnostně ocenil starosta Prahy 13 David Vodrážka a prezident Mezinárodního výukového centra pétanque C.I.E.P. Central Europe Petr Fuksa.

„Pétanque u Lukáše úspěšně funguje již 11 let. Senioři z naší městské části se účastní oficiálních turnajů České asociace pétanque klubů, jsou pravidelnými účastníky Mezinárodní Zimní Ubuligy na největších krytých hřištích v Úněticích, jsou zváni na turnaje různých městských částí Prahy a například v silné konkurenci každoroční Ligy pétanque pro seniory se dokázali třikrát umístit na skvělém druhém místě. Všem hráčům i absolventům gratuluji a přeji mnoho dalších úspěchů,“ řekl ředitel Střediska sociálních služeb Prahy 13 Jiří Mašek.

Letošního turnaje se zúčastnilo deset týmů z Prahy a okolí. Turnajové vítězství získal tým Žabáci v dámské sestavě Jindra Vodehnalová, Lenka Sionová, Eva Josífková. Na druhé příčce se umístili Brdáci (Zdenek Madej, Petr Turek, Pavel Chuchla) a na třetím místě Berani (Zdeněk Adamec, Petr Rataj, Karel Brynda). Ceny za městskou část Praha 13 předali společně Petra Dymlová, předsedkyně sociálního výboru a Vít Bobysud, předseda místní Agendy 21. Ke gratulantům se připojil také Patrik Grignon, Petr Fuksa a ředitel Střediska sociálních služeb Prahy 13 Jiří Mašek.

Patrick Grignon je šéf francouzských rozhodčích a reference mezi rozhodčími Mezinárodní federace pétanque F.I.P.J.P. Rozhoduje nejprestižnější světové turnaje a pravidelně jezdí na mistrovství světa.

On-line škola pétanque

„V každé situaci je dobré hledat, co přínosného si z ní člověk může vzít. A tak vznikl nápad místo hraní nabídnout seniorům možnost objevovat nejlepší světové hráče na internetu, studovat jejich taktiku, chování a způsob přemýšlení. Ve spolupráci s Mezinárodním výukovým centrem pétanque C.I.E.P. Central Europe, jediným školícím partnerem Mezinárodní federace pétanque F.I.P.J.P., tak dostali senioři pétanque klubu Lukáš Praha 13 možnost originálním způsobem studovat pétanque. Jednotlivé lekce jsou náročné a každá z nich zabere 1–2 hodiny sledování konkrétního zápasu a odpovídání na všetečné otázky. Lekce jsou zaměřené na různé oblasti a senioři tak například poznají zápasy juniorů, dvojic, žen, sledují chování trenérů a pronikají do taktiky šampiónů“, vysvětluje Petr Fuksa, mezinárodní trenér a propagátor pétanque, prezident C.I.E.P. Central Europe. Online škola pétanque je určena klientům Střediska sociální péče Prahy 13. Tento projekt je v celosvětovém měřítku unikátní a nenajde konkurenci ani v zemích, kde je pétanque mnohem populárnější. Ve spolupráci s Mezinárodním výukovým centrem pétanque C.I.E.P. Central Europe, jediným školícím partnerem Mezinárodní federace pétanque.

Mgr. Lucie Steinerová
Vedoucí oddělení tisku a informací

Telefon: 235 011 217, mob. 773 784 245, E-mail: steineroval@praha13.cz

Pétangue 2023Pétangue 2023Pétangue 2023Pétangue 2023Pétangue 2023Pétangue 2023Pétangue 2023Pétangue 2023Pétangue 2023PetanguePétangue 2023