Praha 13
Bezplatná linka 800 130 000

Velkoplošné malby zdobí další místo v Praze 13

Praha 13
04.07.2022
Nenechte si ujít
IMG_0504

Radnice Prahy 13 dokončila další rekonstrukci sportovního hřiště v Podpěrově ulici a místo doslova září barvami. Původní betonové zdi byly opraveny a velkoplošné malby dodaly vnitrobloku novou atmosféru.

„Opravy hřišť a sportovišť provádíme průběžně celý rok, na území naší městské části je jich dispozici více než sto a mnoho z nich se nachází ve vnitroblocích místních sídlišť. Hřiště v Podpěrově ulici pochází z osmdesátých let, kdy byl beton základním  stavebním materiálem, často  dost  nevzhledným. P o vzoru  úspěšné  opravy schodiště  na  Lužinách jsme   se tedy    rozhodli  na zdi  lemující i toto místo  umístit  velkoplošné  malby. Přírodní  motivy  v kombinaci se sportovními prvky celý prostor skvěle oživily a věřím, že nejen místním dětem a obyvatelům udělají radost a zpříjemní pobyt venku,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka a dodal: „Vnitrobloky mají svá specifika, poskytují prostor pro volný čas všem věkovým skupinám místních obyvatel. Před měsícem jsme tu otvírali dětské hřiště a teď zde barvy pokryly i okolí sportoviště, včetně místa pro odpočinek. Barvy do sídlišť patří a podle reakce veřejnosti se těší podpoře. Zbývá věřit, že se jim vandalismus vyhne a noční sprejeři tak vyjádří respekt k autorům. “

Oprava okolí hřiště ve vnitrobloku ulice Podpěrova zahrnovala především opravu betonových zdí s plochou více než 500 m2. Autorem je Petr Placák, dnes respektovaný umělec, který navíc z Prahy 13 pochází. Na realizaci této velkoplošné malby přizval další kolegy a zdi kolem sportoviště se tak staly i symbolickým kolektivním uměleckým počinem.
„Malba spojuje přírodní a sportovní prvky, tak znělo zadání městské části. Zvolil jsem jasné světlé barvy, aby malba nejen oživila nevzhledné betonové zdi, ale také opticky zmenšila paneláky kolem. Právě proto jsou například listy trávy mnohonásobně větší, než v realitě a z dálky tak vizuálně zmenšují okolní budovy,“ dodal Petr Placák.

Velkoplošné malby různých autorů se na území městské části Praha 13 těší velké podpoře obyvatel. Dvě velké zdobí korzo v Nových Butovicích, murál pokryl i schodiště v blízkosti tubusu metra na Lužinách. Těšně před dokončením je dílo na budově kotelny v Jeremiášově ulici.

Sdílejte článek

Fotogalerie