Místní poplatek za užívání veřejného prostranství

Poplatek se vybírá za zvláštní užívání veřejně přístupného prostranství. Platí se tedy za to, že veřejné prostranství je po určitou dobu obsazeno, blokováno; je to de facto platba za výhradní užití veřejného prostoru pro svou potřebu.

Zpoplatněno je umístění stavebních, reklamních nebo prodejních zařízení, zařízení sloužících k poskytování služeb, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných podobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa, užívání pro kulturní a sportovní akce a pro potřeby tvorby filmových a televizních děl.

Tento poplatek se hradí nezávisle na finančních nárocích vlastníka pozemku (pronájem, výpůjčka atd.). Tedy vedle platby nájmu, případně i pokud vlastník pozemku tento pozemek poskytne jinému uživateli zdarma, místní poplatek se za vyjmenované způsoby užití hradit musí.

Text Poplatek
umístění reklamního zařízení s reklamní plochou do 2 m2 a za umístění mobilního prodejního zařízení 30,-Kč
umístění reklamního zařízení s reklamní plochou nad 2 m2 50,-Kč
umístění stabilního prodejního zařízení 15,-Kč
umístění nápojového automatu 20,-Kč
umístění restaurační zahrádky, za prodejní zařízení na tržišti, za umístění stavebního zařízení včetně materiálů, za skládky, pro potřeby tvorby filmových a televizních děl, za umístění dočasných staveb sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro reklamní akce 10,-Kč
umístění zařízení sloužících k poskytování služeb a za vyhrazení trvalého parkovacího místa pro motorová vozidla 5,-Kč
pro kulturní akce (u akcí, na které Městská část Praha 13 poskytuje finanční příspěvky, se poplatek nevybírá) 4,-Kč
pro sportovní akce a za umístění zařízení cirkusů, za umístění lunaparků a jiných obdobných atrakcí 2,-Kč
u akcí a umístění zařízení, na které Městská část Praha 13 poskytuje finanční prostředky zdarma

(*   Vlastník pozemku v Praze za jeho užívání neplatí, je od poplatku osvobozen. Ale pronajme-li pozemek, nájemce již platit musí

(** Poplatku dále nepodléhá užívání veřejného prostranství pro akce bez vstupného nebo jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, vyhrazení trvalého parkovacího místa osobám invalidním, vozům rychlé lékařské pomoci, Městské policie, Policie ČR, Magistrátu apod., při haváriích inženýrských sítí nepřesahující 3 dny, při stavbách hl. m. Prahy aj.

Kde, s kým a kdy poplatky řešit
Ekonomický odbor – oddělení daní a poplatků

kancelář č. 531– tel. 235 011 413, e-mail: RajtorovaJ@praha13.cz

v úředních hodinách (PO, ST: 8,00 – 18,00; ÚT, ČT: 8,00 – 13,00)